Gianni restorani peakokk: eestlased on seiklushimulised!

thumb image

Gianni restorani peakokk Costantino Veglianti on sündinud ja üles kasvanud Itaalias, Lazio maakonnas Rooma lähistel. Enne Giannit lihvis Costantino oma oskusi erinevates Itaalia restoranides nii Suurbritannias, Ameerikas, Saksamaal kui ka Itaalias. Koos Gianniga jõudsid aga Costantino laialdased teadmised Itaalia köögist ka meieni.

Gianni püsikülastajatele on Costantino juba sõbra eest – tihti võib leida peakoka saalist külastajatega jutustamast. Tänu sellele tunneb Costantino ka paljusid Gianni külastajaid nimepidi ning talle on teada ka nende toiduharjumused.

Rääkisime tunnustatud peakokaga tema varasematest kogemustest, Gianni menüüst, Itaalia veinidest ja muust põnevast. Loe lähemalt ja saa inspiratsiooni oma järgmiseks restoranikülastuseks!

Miks valisite oma järgmiseks väljakutseks just Eesti?

„See oli kombinatsioon olukorrast ja uudishimust. Kui Gianni 11 aastat tagasi avati, pakuti mulle siin kohta. Sellel ajal oli mul veel Berliinis restoran ja tundsin, et vajan sealsele keskkonnale vaheldust. See oli ka ilmselt suurim põhjus, miks ma siia tulin – uus turg, uus olukord. Kuigi teadsin Eestist väga vähe, oli see põnev väljakutse. Olen nüüd siin vahelduva eduga olnud üle kümne aasta.“

Olete töötanud restoranides üle maailma. Kui palju erineb Gianni eelnevatest kogemustest?

„Tegelikult on restoranitöö igal pool väga sarnane. Muutub keskkond ja inimesed, kuid igapäevatöö sisu on sama. Kindlasti oleneb palju inimestest, kellega sa koos töötad. Siin on võib-olla veidi raskem minu jaoks, sest inimesed ei ole nii avatud. See aga läheb ka ajaga paremaks. Minu jaoks isiklikult on siiski siin töötamine näiteks Berliinis restoranis töötamisega võrreldes üsna sarnane.“

„Erinevusi võib leida aga inimeste toiduharjumustes. Näiteks Saksamaal on inimesed ettevaatlikumad või neil on suuremad ootused. Siin aga on inimesed väga uudishimulikud ja tahavad uusi asju proovida. Eestlased on seiklushimulised!“

Kas olete mõelnud ka tagasi Itaaliasse minna?

Võib-olla kunagi… Pensionieas. Kuna kõik mu sugulased on seal, käin kaks korda aastas neil külas ja samuti vaatamas, mis on muutunud nii toidumaailmas kui ka muidu. Ma arvan, et praegu Itaalias töötamine oleks raske. Kui lahkusin, olin veidi üle 20-aastane. Sellest on väga palju aega möödas. Olen võib-olla nüüd ka siin harjunud teatud elustiili ja töötingimustega, mis seal võivad olla teisiti.“

Giannil on nii kohvik kui ka restoran. Mis on nende erinevused?

„Köök on sama. Inimesed, kes toitu valmistavad, on samad. Kohviku osa külastavad eelkõige inimesed, kellel pole palju aega – näiteks töölõunal. Toidud peavad valmima kiiremini ja hind olema taskukohasem. Meil on seal küll kindel menüü, kuid samuti on iga päev erinevad päevapakkumised. Kohvik on rohkem vaba ja igapäevakülastajale suunatud. Tihti on kohviku ja restorani kliendid samad – kõigepealt lõuna kohvikus ja õhtul juba näeme restoranis. Restorani külastavad enamasti inimesed, kes tahavad õhtul rahulikult istuda ja pikalt toitu nautida.“

Kuidas kirjeldaksite Gianni restorani menüüd?

“Restorani menüü on väga mitmekülgne. Pakume klassikalist Itaalia kööki. Lisaks pastadele ja pitsadele on meil suur mereannivalik – nii lihtsamaid asju kui ka rannakarpe, homaari ja erinevaid kalu. Oleme tuntud oma rikkaliku kalavaliku poolest. Kui alustasime, olime üks vähestest restoranidest, kellel oli nii palju erinevaid mereande ja kalu, tänaseks päevaks on ka teistes restoranides juba valik suurenenud. Ka liharoogade valik on mitmekülgne – midagi on igale maitsele!“

„Meil on küll restoranis kindel menüü, kuid tahame iga päev ka lisaks tavamenüüle midagi uut pakkuda, olenevalt sellest, mida hooaeg parajasti pakub. Meil on ka erimenüüd, mis põhinevad ühel toorainel – näiteks praegu on saadaval sparglimenüü.“

Kust saate tooraine?

“Hea meelega ostaksime kogu tooraine Eestist, kuid kahjuks pole see võimalik. Meil on kaks põhilist firmat, kes meid abistavad – üks Berliinis ja teine Hamburgis. Nemad varustavad meid neli päeva nädalas. Sealt saame kõik rannakarbid, kalad jne. Samuti lihatooted ja ka näiteks mozzarella ja muid Itaalia juuste, mida kasutame. Siin on meil samuti üks Itaalia varustaja, kellelt saame apelsinid, sidrunid ja muud värsket. See kaup tuleb kõik Sitsiiliast.”

“Ülejäänud tooraine ostame aga kõik siit. Käin tihti turul, et leida erinevaid salateid, kartuleid, marju ja seeni. Võimalusel käin ka ise metsas seenel ja marjul. Siia tulles olin põnevil, et oleme merele nii lähedal ja saame kõik kalad siit samast! Kuid üsna pea sain aru, et siinne kalavalik pole see, mida lootsin.”

Kuidas valite Gianni restorani veinid?

„Veinid on minu kirg. Toit ja vein käivad käsikäes! Kui olin Ameerikas ja läksin esimest korda restorani, joodi kõrvallauas toidu kõrvale piima. Olin päris šokeeritud, et lõunasöögi kõrvale piima juuakse. Tean, et ka siin tehakse seda. Itaalias sellist asja ei näe – seal saadab lõuna- ja õhtusööki ikka vein. Veinidel on oma kultuur. Kui mõelda sellele piirkonnale, kust vein pärineb, on tegelikult selle lihtsa veiniklaasi taga suur töö ja lugu. Vein annab edasi kogu seda emotsiooni. Vein on minu arvates ainuõige jook toidu kõrvale.“

„Tahan ka siin pakkuda põhiliselt Itaalia veine. Umbes 60% Gianni veinidest saame otse Itaaliast, ülejäänud ostame läbi varustajate. Sealhulgas on ka mõned Prantsuse veinid. Itaalias on maailma suurim viinamarjade valik. Seega võib sealt leida mistahes veine iga toidu juurde! Minu lemmikud on punased veinid.“

Broneeri kohad Giannis ➤

 

You may also like...