Pealinna peidetud pärl – kohvik/resto SMAK

thumb image

SMAK tähendab rootsi keeles maitset.

Samanimeline kohvik / restoran SMAK avati Tallinnas D-terminali ja Nautica keskuse vahetus läheduses, Kochi Aitade vahel, detsembris 2019. Maitsenaudinguid leiab sellest söögikohast kindlasti ja nii on see ka kiirelt kohalike südameid võitnud oma õdusa atmosfääri, vahetu ja tähelepaneliku teeninduse, maitsvate kokteilide ning loomulikult hõrgu toiduga (eriti struudel).

Koha teeb hubaseks avatud kahetasandiline planeering ning lõbusad detailid, mis kõik koos eelnimetatuga loovad suurepärase atmosfääri, mis kutsub söögikohta üha uuesti küastama.

Verivärskesse toidukohta otsustasime ka ise külla minna, et järele proovida, kas kuuldused linna parimast struudlist jm peavad paika. Järgnevalt kõigest põhjalikumalt.

Inspireeriv õhustik

Kiviseinalt loetav aadress Lootsi 10 andis märku, et oleme õiges kohas. Kohvik/resto logo alguses silma ei hakanudki, kuid väljas asuv avar suveterrass andis põhjust edasi uudistamiseks. Sissepääs leitud, tabasin endas tekkimas teatavat positiivset kergust – kõrged laed, avar interjöör, avatud köök, pehme muusika ja ajalooga maja – kõik kuidagi sobis. Ruumika resto keskelt lookleb keerdtrepp teisele korrusele. Kahetasapinnalise ruumi keskmeks on valge lühter. Nurgas klaver. Kõigel on oma koht ja aeg.

Seinad on hõivatud rohkete maalidega – ning kunst on üldse restoranis väga olulisel kohal. Iga paari kuu tagant vahelduvad restoranis näitused, kohvik/resto toimib seega ka kui galerii, kuna kõiki teoseid saab soovi korral ka kaasa osta. Kunstiga on tihedalt seotud ka toidukoha peakokk.

Peakokk gurmeekunstnik

SMAK kohvik/restot juhatav peakokk Dmitri Rooz on läbinisti kunsti inimene – toidukunsti ja ka üldisemalt kunsti. Mitmete kokandustiitlitega pärjatud peakoka amplüaa on lai. Ta on esindanud Eestit ka mainekal Bocuse d’Or kokandusolümpial ja on juhtinud mitmeid kõrgetasemelisi restorane. Lisaks köögis menüü seadmisele on Dmitri loonud SMAKi menüüsid illustreeriva piktograafia.

Kui küsida köögi olemuse kohta, saame vastuseks, et tegu on klassikalise, traditsioonilisema ja kodumaise kontseptsiooniga omas võtmes. Klassikaliste maitsete eredaimaks näiteks on Austriapärane struudel.

Mitmekülgsed menüüd

Lihtne mitmekülgsus on mörksõna mis SMAK’i hästi kirjeldab, seda ka menüüsid silmitsedes. Menüü sisaldab laia valikut eel- ja pearoogi, suppe ja magustoite, lisaks põnevaid valikuid kaaslasega jagamiseks, mõeldud on ka lastele.

Kohvikule kohaselt saab espressopõhjaga kvaliteetseid kohvijooke. Veini ja kokteile pakutakse resto kontseptsioonis samuti.

Toidu serveerimine on sundimatu ja läbimõeldud. Olulisel kohal on maitsete sobivus ja tasakaal. Suurt rõhku on pandud ka praktilisusele, näiteks magusa struudli kõrvale serveeritav jäätis asetatakse beseepuru peale, mis hoiab jäätisepalli kindlalt paigal ning lisab taldrikule nüansirikkust.

Ainulaadne Austria struudel Eestis

Restoran müüb struudilt kaasa aga pakub ka kohapeal maitsmiseks. Mitte seda, mida toidupoe kokkade poolt sulatusahjus kiirelt müügiks paisatavat, vaid autentset Austria rahvusrooga oma hõrgult kõrbeda kooriku ning küllusliku täidisega – just nii nagu seda mõnes kvaliteetses Viini kohvikus gurmeekokkade poolt tehtaks/serveeritaks

Eriüritused

Lisaks kõigele muule toimuvad söögikohas ka erinevad üritused (hoia silm peal nende Facebook lehel). Tänase sõbrapäevagi puhul on plaanis üsna muhe muusikaline kava Anna Darlinguga eesotsas, lisaks võrratu toit ja hubaselt edukas valentinipäeva õhtu ongi mööda saadetud.

Broneeri restoranielamus ➤

Aadress: Lootsi 10/2, Tallinn

Maitseelamusteni!

You may also like...