Tartu saab endale Eesti esimese sooneutraalse restoraniala

thumb image

Tartu on ülikoolilinnana tuntud oma heade mõtete poolest. Üks restoran on astunud järjekordse sammu liberaalsemalt avatud ühiskonna suunas ning meil on hea meel nende tegemisi ka siin jagada.

Juba sel reedel, 5.aprillil, kell 17.00 avab restoran YliCool mitte-binaarsest soo määratlemisest inspireeritud toitlustusala, mis pakub vaid vegan-sõbraliku toitu. Ala on disainitud koostöös arhitektuuribürooga Kaheksa Seina, võttes enda alla ligikaudu 30% kogu restorani pindalast. Uuenenud ala pakub avatud, turvalist ja sõbralikult maitsvat olelemispaika kõigile indiviididele, vaatamata sooraamistiku kammitsatest.

Mitte-binaarala asukoht pildil paremal tagaosas / foto Martin Dremljuga
Mis on mitte-binaarala?

Laias laastus on binaarne süsteem raamistik milles on 2 võimaliku väärtust. Inimese soost rääkides vaid ‘mees’ ja ‘naine’. Mitte-binaarsus avab aga võimaluse ennast ise defineerida läbi isikliku tunnetuse ja sisemise olemuse. Läänemaailmas järjest enam populaarsust koguvate väärtuste baas on oluline osa demokraatiast ja vabadusest ise olla ja otsustada. Mitte-binaarala pakub suurepärast võimalust turvaliselt maailma kogeda ning selle võludest, ilma partoniseeriva vihkamismentaliteedita, osa saada.

Erimenüü pakub üllatusi

YliCooli peakoka ja vaimse juhi Urpo käe all hoolikalt vormitud erimenüüst saab alates reedest, kuni suve lõpuni tellida ökoloogilisi maheroogi. Valikust leiab üpris unikaalseid toiduartikleid. Näiteks loorberisülti puitraamis, matcha või mustsõstra brüleekreemi, avokaado-peedi-vikerkaare fondanti või kaerahelbepalle kookosvahul.

Menüü on väga nooruslik ning võttes arvesse läänelike toidutrende ka tõeliselt kaunis ehk instagrammable. Palju erksaid värve ja autentseid maitseid, mis lihtsalt kutsuvad proovima. YliCoolile omaselt serveeritakse toite kohati hullumeelselt, loominguliselt, külastajaid pidevalt positiivselt üllatades. Põhirõhk on lihtsusel ning skandinaavialikul elegantsil.

Lihatoiduga alasse ei pääse

Hoolides mitte-binaarsest atmosfäärist on avatav ala rangelt vegan, seega liha, kala, muna, juustu, võid, mett või muud loomse päritoluga toitu antud ala laudades ei serveerita.

Menüüs on aga piisavalt kihvte vegan roogi, mis suurepärase harmoonia ja läbimõeldud maitsetega ka lihaarmastaja toimetoidueelistajaks muudavad.

Järjest suurenev nõudlus

Restorani esindaja Liina Reinthali sõnul on kliendid juba aastaid sarnase kontseptsiooni vastu huvi tundnud ning lõpuks on restoran tagasisidet kuulda võtnud.
Restoran YliCool on tuntud oma avara lasteala poolest, mis mitte-binaarala avamise tõttu küll poole väiksemaks muutub, kuid lastega pered siinjuures muretsema ei pea.

“Häid lambaid mahub palju ühte lauta,” ja kokkuvõttes on ikkagi oluline kõnetada nii paljusid erinevaid huvigruppe kui võimalik. Nii lapsed, kui sooneutraalsus on mõlemad tõesti väga olulised teemad.

Ala mahutab kuni 12 inimest ning võimalik on ka ettebroneerimine ürituste või hubaste koosolemiste korraldamiseks. Lisainfot grupibroneeringuteks saab YliCool-iga otse ühendust võttes +372 4833390.

Sooneutraalne atmosfäär

Loomulikult on mitte-binaarsest rääkides oluline võrdsus. Seejuures on restoranil eesmärk järk järgult kõik asutuse tualettruumid nii meestele, naistele, kesksoolistele ja ka muusoolistele ühtselt avatuks muuta. Aeg on lõpetada inimeste diskrimineerimine nende soo põhjal ja samas on selliselt toimiv süsteem ka palju efektiivsem.

Toit liidab, valikuvabadus vabastab

Hea toit ühendab inimesi ja aitab erinevatel teemadel koos arutleda, mõtiskleda ja areneda. YliCool, teadliku ettevõttena, on selles osas eesrindlikult oma sammu astumas. Kas peatselt liitub sarnase kontseptsiooniga ka teisi restorane, seda näitab vaid aeg.

Broneeri restoranikülastus ➤

Aadress: Ülikooli 8, Tartu. E-N 12.00-22.00; R-L 12.00-24.00; P 12.00-21.00.


Kaunist esimest aprilli! 🙂

*Nii restoranibroneeringute lehekülg DinnerBooking.com, kui restoran YliCool austavad ja respekteerivad igakülgselt inimese individuaalset valikut soo tunnetusele ja antud artikkel on kirjutatud vaid meelelahutuslikul eesmärgil head tava silmas pidades. Hea toit on midagi piirideülest, identifitseerigu inimene ennast ükskõik millisel moel.

Maitseelamusteni!

You may also like...