Sügis restoran SMAK-is: intervjuu peakokaga, värske menüü ja DinnerDays festival

thumb image

Möödunud nädalal kutsus Tallinna sadama asunik SMAK kohvik / resto DinnerBookingu enda poole lõunale, mille käigus saime maitsta värskelt saabunud sügismenüüd, rääkida restorani pidamisest ning kuulda lähemalt ka SMAKi tulevikuplaanidest.

Sügis on ametlikult käes! See tähendab, et on aeg nautida hooajalisi aiaande, käia seenel, keeta hoidiseid ja nautida tassikest kuuma jooki. Kõige selle toimetamise kõrvalt soovitame kindlasti jõuda ka restoran SMAKi, kus sügis on vastu võetud täie hooga. SMAK, mis skandiaavia keeltes tähendab “maitset”, on alles võrdlemisi hiljuti uksed avanud restoran otse Tallinna kesklinna külje all. Peidetud kivist hoonete vahele sadamakaldal, on külastajaid SMAKis ootams imelised maitsed, soe teenindus ja hubane interjöör. Restorani köögipoolt juhib peakokk Dmitri Rooz, kes rääkis meile veidi lähemalt SMAKist, uuest sügismenüüst ja lähiplaanidest.

Intervjuu peakokk Dmitri Rooziga

Milles peitub restoran SMAKi kontseptsioon?

SMAK kontsentreerub maitsele. Olles juba staažikas kokk ja töötanud 28 aastat köögis, ei sea ma endale enam piire. Seetõttu ei kohta ka SMAKis ainult Eesti, Itaalia või Prantsusmaa maitseid. Valmistan kõike mida oskan.

Kust tuli mõte restoran SMAK rajamiseks?

Idee SMAKiks sündis umbes kahe aasta vältel koos partner Indrekuga. Unistasime sellisest paigast ning lõpuks leidsime ka need avarad, ilusad ruumid, mis kohe südamesse jäid. Siin hakkasimegi tegutsema, vähemalt seniks kuni koroona tegemistele peale kukkus.

Teie asukoht sadama lähistel on muidugi ka väga kutsuv. Külastavad teid enamjaolt turistid?

Asukoht on tõesti hea, ent meie peamine klient ei ole siiski turist. Laevaga sadamasse jõudnud välismaalane astub meie poolt läbi pigem kohvi, Vana Tallinnat ja struudlit nautima. Peamised SMAKi külastajad on siiski kohalikud.

Turiste on muidugi sel aastal üldse vähem. Kas koroonal on olnud suur mõju teie tegemistele?

Ikka on olnud. Oleme müünud kõiki oma menüüsid kaasaostuks ja praegugi saab meie roogasid tellida läbi Wolti, kuid see kes toitu tellib peab mõistma, et tegu on siiski pakitoiduga ega pole võrdne kohapeal einestamisega. Sellegipoolest on toitude kojutellimine suurepärane võimalus neile, kes restorani ei jõua ning soovivad koduses keskkonnas saada SMAKi maitsetest osa.

Tulite hiljuti lagedale ka uue sügismenüüga. Mis teid selle koostamisel enim inspireeris?

Inspiratsiooni on praegu palju, ent peamine soov on olnud siiski pakkuda maitseid, mida mujalt ei leia. Pakun ennekõike seda, mida soovin ning see sõltub juba tujust, ilmast ja lihtsalt sellest, mille järgi parasjagu isu on. Inspiratsiooni leian aga kõikjalt, nii poest, turult kui ka kalal käigult. 

On teil endal uuest menüüst mõni lemmikroog?

Parimat on raske välja valida, sest proovin alati koostada menüü nõnda, et kõik road oleksid väljapaistvad ja seeläbi ka lemmikud. Tulenevalt ei leia menüüst ühtegi “okei” rooga, vaid ainult hitte ja meie enda väljamõeldisi. Näiteks karpkala tšipse, mida ei paku ükski teine restoran.

Sel juhul nõuab küll kõik ära proovimist! Kas lisaks uuele menüüle on sügisel SMAKis veel miskit toimumas?

Plaane on! Soov on panna rohkem rõhku restorani miljööle, tuues rahvani rohkem live muusikat, korraldada näituseid ja etendusi. SMAK kui “maitse” ei peitu pelgalt toidus vaid kultuuris laiemalt. Kõrvale on plaanis pakkuda nt. konjakit koos suupistetega, mida teatriga üheskoos nautida.

Okotoobris on SMAK näiteks koostööd tegemas Vene Teatri näitleja, Aleksandr Ivaškevitšiga, tuues rahvani põneva fotonäituse ja etenduse. Rohkem infot ürituste kohta ilmub peatselt ka SMAKi Facebooki lehele, kust saab üldse kõige paremini end restorani tegemistega kursis hoida. Viska pilk peale siin!

SMAKi uus sügismenüü rabab jalust!

Krabi ja tofu tempura

Peale intervjuud peakokaga, istusime SMAKis ka laua taha, et avastada mida värskel sügismenüül maitsemeeltele pakkuda on. Tellisime endale kolm käiku, et kogeda täielikku SMAKi maitseelamust ja proovida erimaitseid. Ja milline kaunis seiklus see maitserännak oli! Road olid lisaks vapustavale visuaalile ka imemaitsvad ega jätnud palju ruumi kriitikaks. Lihtsalt söö ja naudi!

I käik – Krabi ja tofu tempura (L), avokaado-meloni-bergamoti salat

Eelroog kujutas endast roheluse pesa, kus avokaado-meloni-bergamoti salatipadjal puhkas mõnusalt krõbeda tekstuuriga krabi ja tofuga täidetud tempura. Värskel toorainel valmistatud salatit sidus kokku suvine dressing, kust särasid maitsetena eriti värske münt ja koriander. Samuti oli salati pehme tekstuur kooskõlas taldriku peaesineja, tempuraga, mille krõbe koorik ja nüansirohke täidis sobisid omavahel valatult. Tempura kõrvale soovitame nautida ka värsket apelsiinimahla, mis sobib roa kõrvale imehästi nii puhaste maitsete kui ka ägeda visuaali poolest. Tõeline tervise- ja vitamiinipomm!

Tüümianipart

II käik – Tüümianipart (G), flambeeritud pirnisalat, chicory, gorgonzola

Pearoaks nautisime tüümianparti, mida saatsid taldrikul flambeeritud pirnisalat, maasikad, chicory ja gorgonzola hallitusjuust. Siinkohal oli tegu tummisema palaga, kus esiled tõusid just eelroaga võrreldes tugevamad maitsed. Part oli suurepäraselt küpsetatud, olles samaegselt pehme ja mahlane. Väljapaistvat mekki pakkus taldrikul ka gorgonzola hallitusjuust, mille pikantne maitse mõjus põnevalt ning kooskõlastus kaunilt teiste komponentidega. Pardi kõrvale soovitame nautida ka pokaaliga punast veini, mis oleks kehalt veidi tugevam ja tasakaalustaks võikaid maitseid taldrikul.

III käik – Apelsini tuile, kitsejuustu-ingveri vaniljekreem, maasika-meloni salat, passionvili

Apelsini tuile

Magustoiduks proovisime prantsuse juurtega magustoitu, apelsini tuile koos puuvilja salatiga. Tekstuur, tekstuur ja veelkord tekstuur! Selle roa täheks on karamellisesse koorikusse peidetud kitsejuustu-ingveri kreem, luues ägeda koosluse krõbeda ja siidise vahel. Maitseelamusse toob värskust kirev ja mahlane maasika-meloni-passioni salat, tuletades meelde soojasid suvepäevi ja troopilisi maitseid. Kõrvale veel tassike ergutavat musta kohvi ning söögikorra SMAKis võibki täiuslikuks tituleerida

Meie proovisime SMAKis külas käies vaid ühte rooga igast käigust, sest püksivöö rohkem ei lubanud. Ent SMAKi värskelt avaldatud sügismenüü on suur ja lai, kus avastamisrõõmu jätkub igale maitsemeelele. Samuti on SMAKis igapäevaselt ootamas värsked pagaritooted ja küpsetised, et kui kolme käiku nautida ei jõua, siis tassike kuuma koos pirukaga võid kasvõi tee peale kaasa tellida.

SMAK ootab külla ka DinnerDays festivalile!

SMAK on samuti osa võtmas DinnerDays restoranide nädalast, mis on toimumas juba 10.-17. oktoober! Festivalil on lisaks SMAK’ile osa võtmas 16 mainekat Tallinna restorani, kes on kõik kokku pannud laitmatud 3-käigulised menüüd, et Sind see sügis maitserännakule saata. Õhtusöögi hinnaks on pelgalt 28€, ent kohti on restoranides piiratud, mistõttu broneeri endale laud juba kohe!

Tutvu DinnerDays restoranidega ja osta pilet: dinnerdays.com/ee/

Maitseelamusteni SMAKis!

You may also like...